Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >
Opcje tematu
#2033928 - 07/02/2008 15:28 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Marcin]
Marcin Offline
addict

Meldunek: 14/04/2004
Postów: 605
Wykorzystujac kontrakt forward - mozemy zapewnic sobie tylko kurs oczekiwany (teoretyczny + marza banku np).
Wykorzystujac rynek walutowy - obecny kurs rynkowy pomniejszony o swapy ( wynikajace ze stop procentowy).
Wykorzystujac opcje - tutaj mozemy WYBRAC sobie kurs jaki chcemy sobie zapewnic ( mamy swobode wyboru w zakresie akceptowalnego wspolczynnika delta dla opcji) - w tym przypadku wiaze sie to jednak z poniesieniem pewnego kosztu poczatkowego w wysokosci premii (ceny) opcji.

Do góry
Bonus: Unibet
#2076444 - 19/02/2008 06:06 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Marcin]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Wszedłem sobie właśnie na opcje w XTB i czegoś tu chyba nie rozumiem. Wydaje mi się, że oczekiwania rynkowe co do kursu EURPLN powinna nam pokazywać różnica między premią opcji call a premią opcji put na ten instrument (przy jednakowych parametrach).

Tymczasem widzę, że premia call jest większa od premii put na tym instrumencie. Czyli granie na wzrost jest droższe niż granie na spadek. Albo jeszcze inaczej zakładając kurs na dziś 3.57 bardziej prawdopodobne jest jego dojście najpierw do 3.67 niż do 3.47. Czyżby rynek oczekiwał zatem, że kurs EURPLN będzie raczej rósł? To chyba niemożliwe. Gdzie tu jest błąd?

Do góry
#2086478 - 21/02/2008 23:39 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
Marcin Offline
addict

Meldunek: 14/04/2004
Postów: 605
Niekoniecznie rynek tego oczekuje a jest to wynik parytetu stop procentowych. Kurs terminowy eur/pln jest wyzszy niz spot.

http://waluty.onet.pl/7,tabele.html

Do góry
#2242497 - 09/04/2008 18:32 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: Marcin]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Pozycja otwarta mniej więcej w czasie pisania w tym temacie z max stratą 5 tys zł teraz już 6 tys na plusie. Szkoda, że na demie.

Do góry
#2261467 - 15/04/2008 14:40 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: z o R r o
teraz już 6 tys na plusie
już 10

Do góry
#2262409 - 15/04/2008 23:19 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
SyKo Offline
old hand

Meldunek: 29/03/2004
Postów: 910
nadal na demie? \:\)

Do góry
#2262857 - 16/04/2008 01:23 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: SyKo]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Niestety tak. Jakoś ślamazarnie rozpoczynam przygodę z prawdziwym rachunkiem. Ze dwa tygodnie czekałem aż otworzą a teraz nie mogę się zebrać na depozyt.

Teraz to już się trochę boję otwierać jakąś pozycję. Czekam na jakieś lekkie odbicie albo przynajmniej dwutygodniową stabilizację. Bo nie chcę w to wejść w dołku.

Do góry
#2465151 - 05/07/2008 04:40 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Na demie już pewnie z 20-30 tysięcy zysku, nie zaglądam nawet tym bardziej, że zgubiłem login. Podsumuję natomiast rachunek rzeczywisty:

Instrument: EURPLN
Data otwarcia: 29 kwietnia 2008
Wolumen: 0,6 lota
Profit na dziś: 5358 zł

Instrument: USDPLN
Data otwarcia: 29 kwietnia 2008
Wolumen: 0,2 lota
Profit na dziś: 1092 zł

Łącznie profit: 6450 zł
Czas poświęcony: mniej niż na napisanie tego posta


Krótki komentarz: Abstrahując od faktu zasadności zabezpieczania kapitału, który dla jednych jest mniej dla drugich bardziej oczywisty muszę stwierdzić, że złoty to chyba jednak dobra inwestycja. To prawda, że nikt nie wie jak się zachowa rynek, ryzyko na pewno jest - ale gdzie go nie ma? Nasze zadanie polega na dokonywaniu takich transakcji, przy których oczekiwane profity zrekompensują ponoszone ryzyko z nawiązką.

Kursy terminowe zależą od parytetu stóp procentowych, którego wpływ na kursy rzeczywiste nie jest jak widać decydujący. Zamiast męczyć oczy poszukiwaniem "młotów", "spadających gwiazd" czy "tańczących słoni" można kliknąć parę razy i mieć spokój (od otwarcia pozycji zalogowałem się na konto 2 razy - dziś ten drugi raz). Powyższe zdanie może niektórych trochę zirytować - zalatuje nieco Eską, jego 10 minutami tygodniowo i patrzeniem na wszystkich z góry. Żeby się zatem od niego odróżnić napiszę, że chciałbym to móc za jakiś czas odszczekać. Obawiam się jednak, że rynek nie da mi takiej okazji.

Do góry
#2503499 - 25/07/2008 06:07 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
toro Offline
old hand

Meldunek: 01/11/2001
Postów: 828
Skąd: wa2001
Originally Posted By: z o R r o
Niestety tak. Jakoś ślamazarnie rozpoczynam przygodę z prawdziwym rachunkiem. Ze dwa tygodnie czekałem aż otworzą a teraz nie mogę się zebrać na depozyt.

Teraz to już się trochę boję otwierać jakąś pozycję. Czekam na jakieś lekkie odbicie albo przynajmniej dwutygodniową stabilizację. Bo nie chcę w to wejść w dołku.


A gdzie i u kogo zaczynasz?

Do góry
#2522879 - 06/08/2008 07:41 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: toro]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Witaj zorro ,

A wiec teraz wroc i przeczytaj jeszcze raz moja wypowiedz z poczatku tego tematu .Jak widzisz po zyskach przewidujac poprawnie trendy nie ma sie co meczyc u bukow .Duze zyski sa zawsze tam ,gdzie ryzyko jest duze .

Ciekaw tez jestem czy dalej masz takie samo podejscia do tematu topiku ,czy troche sie juz zmienilo .

Pozdrawiam

Do góry
#2533700 - 12/08/2008 02:14 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb

Ciekaw tez jestem czy dalej masz takie samo podejscia do tematu topiku ,czy troche sie juz zmienilo .
Dlaczego miałoby się zmienić? Bo złotówka trochę osłabła? Nie zakładałem zmiany podejścia w momencie rozpoczęcia tematu i nie zakładam jej w przyszłości. Na dolarze już jest strata. Ale na euro nie. Łącznie na obu około +7400 na ten moment. A było już ponad 14000. Przypominam, że tu nie chodzi jednak o zyski tylko o minimalizację ryzyka. Na razie jestem z tego bardzo zadowolony. Zakładając temat nawet nie przypuszczałem, że to może tak ładnie i tak niskim kosztem funkcjonować.

Do góry
#2533722 - 12/08/2008 02:31 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Jedyne do czego miałbym zastrzeżenia to krótki okres życia opcji w XTB - 6 miesięcy. 2 razy do roku trzeba płacić brokerowi a można by na przykład raz na 2 lata (wtedy koszty byłyby mniejsze). Pewnie gdzie indziej jest taka możliwość.

Do góry
#2533772 - 12/08/2008 03:02 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
A wracając jeszcze do zmiany podejścia to, jak pisałem wcześniej, poziom ryzyka mogę sobie regulować miedzy innymi przez wielkość % zabezpieczanego kapitału. Nie wykluczam, że jeśli trend na złotówce się odwróci (ja patrzę na te wykresy długoterminowo - powiedzmy, że jeśli rynek będzie płacił 3,40-3,50 pln za euro w lutym 2009 lub wcześniej to uznam, że trend faktycznie się odwraca) mogę zabezpieczać mniej agresywnie - zwiększając tym samym trochę ryzyko. Strategia ta mogłaby wyglądać tak: jeśli trend jest dla mnie korzystny luzuję trochę zabezpieczenie zwiększając tym samym w jakimś stopniu ryzyko, jeśli natomiast trend jest dla mnie niekorzystny zaciskam zabezpieczenie minimalizując ryzyko. Strategii można wymyślić dziesiątki. To już kwestia indywidualnego podejścia do ryzyka.

Do góry
#2534191 - 12/08/2008 06:43 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Masz 30000 pln ,ktore po kursie 3pln=1usd zamieniles na 10000 usd


Chronisz kapital w pln -wiec nie chcesz miec mniej niz 30000 po uplywie jakiegos czasu .



Rozpatrzmy wiec dwa warianty :


1 . usd wzrasta do 4pln -musisz wiec sprzedac 2500 usd z konta u bukmachera ,zeby pokryc strate na koncie forex


w tym wariancie masz wiec tyle samo pln ,jednak grales jakis czas (a to jest jak mniemam glowna dzialalnosc) 25 % przyrost kapitalu musi isc na pokrycie straty z forex


2. usd spada do 2pln


w tym wariancie u buka kapital jest nienaruszony ,jak sprowadzisz do pln ,nie ma zadnego zysku (ozywiscie pomijajac spot )



Wszystko wiec wyglada niewinnie ,gra o sumie zerowej .Kwestia podejscia ktora waluta powinna byc waluta bazowa .Wyglada wiec ,ze nie ma ryzyka .

No ale powiedzmy ,ze dolar wyskoczy niespodziewanie do gory . Im blizej 6pln tym blizej zera u buka I zera ogolnie .


Wiec napisalem Ci w pierwszym poscie ,ze troche mnie to smieszy i mialem nadzieje ,ze juz uchwyciles,bo zaczales pisac peany na temat zyskow z forexu .(NO ALE WG TWOJEJ TEORII ZYSKOW NIE MA!!!!- PRZYPOMNE CI ,ZE OCHRNILES TYLKO KAPITAL W PLN !!!!)

A przewidujac poprawnie trend (w tym przypadku aprecjacji pln ) zyski na forex sa nieproporcjonalnie duze do zyskow u buka .Wiec wystawiajac sie na takie ryzyko ,warto jednak cos miec w zamian i mozna sobie spokojnie pominac cale zamieszanie z bukiem .

Odnosze wrazenie ,ze udajesz ,ze tego nie rozumiesz .

Do góry
#2534200 - 12/08/2008 06:52 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Originally Posted By: z o R r o
Nie wykluczam, że jeśli trend na złotówce się odwróci (ja patrzę na te wykresy długoterminowo - powiedzmy, że jeśli rynek będzie płacił 3,40-3,50 pln za euro w lutym 2009 lub wcześniej to uznam, że trend faktycznie się odwraca) mogę zabezpieczać mniej agresywnie - zwiększając tym samym trochę ryzyko.





Jesli trend sie odwroci lub uznales ,ze sie odwrocil to juz nie jest inwestycja ,ani zadne zabezpieczanie ,tylko po prostu hazard .Swoja droga to ciekawe podejscie do zagadnienia ,zabezpieczanie sie przed wzrostem wartosci waluty ,twierdzac ,ze trend jest jest przychylny spadkowi .

Do góry
#2534205 - 12/08/2008 06:55 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: z o ® r o]
kapitansb Offline
veteran

Meldunek: 26/12/2003
Postów: 1222
Skąd: Nie wiadomo
Originally Posted By: z o R r o
Strategia ta mogłaby wyglądać tak: jeśli trend jest dla mnie korzystny luzuję trochę zabezpieczenie zwiększając tym samym w jakimś stopniu ryzyko, jeśli natomiast trend jest dla mnie niekorzystny zaciskam zabezpieczenie minimalizując ryzyko. Strategii można wymyślić dziesiątki. To już kwestia indywidualnego podejścia do ryzyka.



Dla mnie to jest duzo prostsze ,jezeli trend jest niekorzystny (jestem o tym przekonany )to sie pozycje po prostu zamyka .

Do góry
#2534213 - 12/08/2008 07:01 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb

No ale powiedzmy ,ze dolar wyskoczy niespodziewanie do gory . Im blizej 6pln tym blizej zera u buka I zera ogolnie .

Z tej strony akurat rynek mnie nie zaskoczy jako, że kupowałem opcje put. Na dolarze od 2.25 w górę mam max stratę na opcji (taka jest cena wykonania) i zarabiam u buka. Przy 6 to zysk już byłby ogromny. Gorzej mogłoby być z drugiej strony. Ale w każdym przypadku lepiej niż bez zabezpieczeń.

Do góry
#2534216 - 12/08/2008 07:03 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb

Jesli trend sie odwroci lub uznales ,ze sie odwrocil to juz nie jest inwestycja ,ani zadne zabezpieczanie ,tylko po prostu hazard
Dokładnie tak

hazard = ryzyko

napisałem: zwiększam ryzyko

o inwestycjach nic nie pisałem

Do góry
#2534223 - 12/08/2008 07:08 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb

Dla mnie to jest duzo prostsze ,jezeli trend jest niekorzystny (jestem o tym przekonany )to sie pozycje po prostu zamyka .

Ale, którą pozycję? Tę na rachunku w XTB, która przynosi w tym momencie coraz większe zyski? Bo już się pogubiłem.

Do góry
#2534241 - 12/08/2008 07:29 Re: Ryzyko walutowe: gra u buków a forex (?) [Re: kapitansb]
z o ® r o Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 15/09/2003
Postów: 5812
Skąd: Jaskinia Hazardu
Originally Posted By: kapitansb
Masz 30000 pln ,ktore po kursie 3pln=1usd zamieniles na 10000 usd

Chronisz kapital w pln -wiec nie chcesz miec mniej niz 30000 po uplywie jakiegos czasu .


Rozpatrzmy wiec dwa warianty :


1 . usd wzrasta do 4pln -musisz wiec sprzedac 2500 usd z konta u bukmachera ,zeby pokryc strate na koncie forex


w tym wariancie masz wiec tyle samo pln ,jednak grales jakis czas (a to jest jak mniemam glowna dzialalnosc) 25 % przyrost kapitalu musi isc na pokrycie straty z forex


Rzeczywiście nie bardzo rozumiem jak to liczysz. Skoro był przyrost 25% od kapitału to mam 12500$. Sprzedaję 2500$ i zostaje 10000$. Co pomnożone przez kurs 4 daje mi 40000zł.

Quote:

2. usd spada do 2pln


w tym wariancie u buka kapital jest nienaruszony ,jak sprowadzisz do pln ,nie ma zadnego zysku (ozywiscie pomijajac spot )

i tu chyba też analogicznie



Quote:

A przewidujac poprawnie trend (w tym przypadku aprecjacji pln ) zyski na forex sa nieproporcjonalnie duze do zyskow u buka
Ja pisałem, że używam opcji. Bardzo wygodny instrument do hedgingu. Oczywiście na forexie można zrobić to samo, ale w dzisiejszych czasach wykresy coraz częściej charakteryzują się niespotykanym dotąd brakiem regularności i w związku z tym wywalenie się na jakimś stop lossie ze stratą paru tysięcy tylko z tego tytułu wcale nie jest takie niemożliwe. A to jeszcze dodatkowe ryzyko, od którego opcja jest wolna.

Do góry
Strona 3 z 4 < 1 2 3 4 >




Kto jest online
12 zarejestrowanych użytkowników (muchinio, pacyfista, Akhu, Huberthg, ElNinho[mmdea], alfa, phenomenon, latajaca_holenderka, VVega, Sensei, rymoholik, rafal08), 4372 gości oraz 10 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24775 Użytkowników
97 For i subfor
45062 Tematów
5586649 Postów

Najwięcej online: 4732 @ Wczoraj o 08:14