Nowy system rozgrywek drugiej ligi
W dniu 9 czerwca 2005 straciła ważność dotychczasowa struktura rozgrywek w Eerste Divisie - holenderskiej drugiej lidze. Od sezonu 2005/2006 nie tylko zwiększy się ilość rozgrywanych spotkań - to dzięki otrzymaniu licencji przez FC Omniworld Almere. Zmianie ulegnia także system promocji do Eredivisie.
Przede wszystkim, zmieni się liczba "okresow". W zakończonym już sezonie w GGD rozgrywano cztery "okresy" - periode - po 9 spotkań w każdym. Jeżeli FC Omniworld faktycznie dołączy do ligi, w kolejnym rozgrywanych będzie ich sześć (po 6 spotkań). Dwie ostatnie kolejki (będzie ich w sumie 38) znajdują się poza okresami, nie liczą się do żadnego. Zwycięzca każdego okresu automatycznie zakwalifikuje się do fazy play-off, tak samo jak dwa zespoły, które na końcu rozgrywek uplasują się na najwyższych pozycjach za liderem, który awansuje bezpośrednio. Jeżeli zwycięzca "okresu" zdobędzie ten tytuł po raz drugi, wtedy do barażów wejdzie automatycznie numer 2 z tego okresu. W wypadku zdobycia przez ten nr 2 bezpośredniego awansu do baraży, jego miejsce zajmie drużyna, która po zakończeniu sezonu zajmie w tabeli kolejne miejsce premiowane awansem do fazy play-off. Ta sama reguła tyczy się sytuacji, kiedy zwycięzca "okresu" ostatecznie zajmie pierwsze miejsce w tabeli końcowej.
Po zakończeniu regularnego sezonu w GGD rozpoczną się baraże. Będą one rozgrywane zgodnie z systemem best-of-three; a do trzeciego meczu dojdzie dopiero wtedy, kiedy poprzednie dwa zakończą się remisami, bądź każdy pojedynek wygra inna drużyna. Będzie tak bez względu na bramki wyjazdowe, które po prostu nie są tu brane pod uwagę. Kolejność spotkań zależeć będzie od miejsca w tabeli, które zajmą uczestnicy rozgrywek. Zespół, który zakończy sezon na wyższej pozycji zacznie od meczu wyjazdowego, po którym nastąpi pojedynek na własnym boisku oraz ewentualne trzecie spotkanie, również na własnym gruncie. W sytuacji, gdy "trójmecz" rozgrywany będzie między klubami z różnych lig (Eredivisie i Gouden Gids Divisie), drużyna z wyższej klasy rozgrywkowej traktowana jest jak zajmująca lepsze miejsce w tabeli, czyli gra pierwszy mecz na wyjeździe, a potem jeden lub dwa u siebie. W tej sytuacj stosowane są już przepisy UEFA tyczące bramek wyjazdowych. Jeżeli trzeci mecz nie przyniesie rozwiązania, zwycięzcę wskaże dogrywka (2x15 minut), potem ewentualnie seria rzutów karnych.
Baraże rozpoczną spotkania drużyn, które zakończyły sezon na pozycjach 6 do 9. Nr '6' zagra z '9', a '7' z '8'. Wyrgany z rywalizacji '6'-'9' zmierzy się następnie z '17' z Eredivisie, a lepszy z pary '7'-'8' będzie grać z '16' z ekstraklasy. Równocześnie z tymi pojedynkami rozgrywane będą spotkania między numerami '2' i '5' oraz '3' i '4' z GGD. Lepszy z pary '2'-'5' zmierzy się potem ze zwycięzcą serii '17'-'6'/'9', a triumfator rywalizacji '3'-'4' będzie się zmagał z wygranym z zestawu '16'-'7'/'8'.
Jeśli klub zakończy rozgrywki GGD na pozycji pomiędzy 6 a 9, to w fazie play-off może rozegrać nawet dziewięć meczów. Jeżeli ten sam klub w Amstel Cup do finału, to w rozgrywkach tych rozegra kolejnych 7 spotkań. Jeżeli dodać do siebie wszystkie mecze to drugoligowy klub musi liczyć się z rozegraniem w jednym sezonie nawet 54 spotkań.
Autor: Rafał Ziemba eredivisje.pl