Strona 1 z 2 1 2 >
Opcje tematu
#4907115 - 10/09/2011 20:34 Pozyskiwanie klientów
VooDoo Offline
addict

Meldunek: 07/07/2004
Postów: 560
Czołem forumowicze.

Nie wiem, czy taki temat już był tutaj poruszany. Chodzi mi mianowicie o kwestie pozyskiwania klientów. Prowadzę działalność gospodarczą (branża IT - tworzenie dedykowanego oprogramowania zarówno desktopowego jak i webowego oraz outsourcing IT). Interes kręci się nieźle, zlecenia które realizuję, póki co pozwalają mi na spokojne utrzymanie, jednak wiadomo, że na dłuższą metę nie można być w firmie szefem, project managerem, programistą oraz handlowcem. Chciałbym rozwinąć działalność poprzez zatrudnienie 2-3 pracowników. Jednak co za tym idzie konieczne byłoby pozyskanie też większej liczby klientów. I tutaj mam pytanie: jakie znacie skuteczne sposoby pozyskiwania klientów? Do tej pory moi klienci przychodzili głównie z polecenia lub też pozyskiwani byli poprzez znajomości jakie udało się mi nawiązać. Zastanawiam się w jaki sposób mógłbym zwiększyć liczbę swoich klientów?
Myślałem o dwóch sposobach: mailing oraz zatrudnienie handlowca. Macie jakieś inne pomysły? Może osoby działające na rynku dłużej niż ja są w stanie coś ciekawego na ten temat napisać?

Pozdr.

Do góry
Bonus: Unibet
#4907137 - 10/09/2011 20:44 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Self-Confident Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 20/12/2008
Postów: 2374
Skąd: Sydney
Mailing jest średnio/słabo opłacalny. Musiałbyś naprawdę dobrać swój target a koszt czegoś takiego byłby naprawdę spory.
Ja bym proponował pozycjonowanie smile

Do góry
#4907353 - 10/09/2011 21:46 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
sHybki Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 10/01/2005
Postów: 5322
Skąd: Jaworzno
racja pozycjonowanie z głową przynosi wartosciowy ruch na stronie, domniemam, że taką posiadasz smile ale przychodzi to z coraz większym trudem wiem coś tym bo pozycjonuje odloty.pl tym bardziej, że temat nie jest łatwy grin moze PPC ? mailing jesli masz juz dobrany target jak napisal self-confident, przyjrzyj sie konkurencji to moze pomóc albo napisz jakie to konkretne rozwiązania wink

Do góry
#4907361 - 10/09/2011 21:50 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Self-Confident Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 20/12/2008
Postów: 2374
Skąd: Sydney
@sHybki20

masz firmę której to zlecili czy tylko pracujesz przy projekcie?
Jesli szukacie dobrej strony zapleczowej to zagadaj na priv, ale uprzedzam, ze tanio nie oddam tongue

Do góry
#4907367 - 10/09/2011 21:53 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
sHybki Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 10/01/2005
Postów: 5322
Skąd: Jaworzno
pracuje w firmie, która zarządza tym serwisem www.odloty.pl wiem i tak linki no follow tongue mówisz, że nie tanio frown

Do góry
#4907397 - 10/09/2011 22:03 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Kameleon Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 31/01/2003
Postów: 21969
Skąd: Gdynia
Myślałem, że te odloty to jakieś tanie loty, a tu niespodzianka laugh

Do góry
#4907449 - 10/09/2011 22:15 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Amir_Khan Offline
no risk no fun

Meldunek: 05/01/2010
Postów: 8326
Ja tak samo laugh

Do góry
#4909555 - 11/09/2011 15:43 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
mario 88 Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 27/08/2003
Postów: 1771
Skąd: Ostrowiec Św.
Wystarczyło spojrzeć na nick użytkownika by wiedzieć co reklamuje laugh

Do góry
#4909598 - 11/09/2011 16:29 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Conrad Offline
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"

Meldunek: 14/11/2000
Postów: 27048
Skąd: Surfers Paradise, QLD
Originally Posted By: VooDoo
Myślałem o dwóch sposobach: mailing oraz zatrudnienie handlowca.


W tej branży to mailing (spam) nie jest chyba dobrym rozwiązaniem, bo kto będzie ufał firmie która w ten sposób chce zdobywać klientów? Z handlowcem to ciężka sprawa ponieważ o ile dobrze rozumiem to jest to produkt, gdzie klient musi znaleźć wykonawcę a nie odwrotnie. Tak więc nasuwa się naturalne pytanie: w jaki sposób ktoś kto potrzebuje takich usług wynajduje oraz wybiera wykonawcę? Czy szuka ogłoszeń w profesjonalnej prasie, a może głównie w internecie googluje? Pomijam oczywiście o poleceniach bo o tym pisałeś i to jest coś nad czym nie ma się kontroli (poza robieniem wszystkiego by klient był zadowolony).

Do góry
#4909645 - 11/09/2011 16:59 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Self-Confident Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 20/12/2008
Postów: 2374
Skąd: Sydney
mailing to nie zawsze spam

Do góry
#4910027 - 11/09/2011 20:46 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Conrad Offline
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"

Meldunek: 14/11/2000
Postów: 27048
Skąd: Surfers Paradise, QLD
Nie musi być spamem, ale generalnie z tym się kojarzy. Co innego mailing do istniejącej bazy klientów, a co innego wykupienie go na jakimś portalu. Do tego ciężko tu sprecyzować grupę docelową tak jak w przypadku reklam bukmachera, gdzie na samym starcie wywalasz np. choćby kobiety (chyba że jakieś bingo reklamujesz) i jeszcze bardziej możesz doprecyzować do kogo ma być skierowany mailing.

Ja bym się przede wszystkim przyjrzał jak potencjalni klienci wynajdują firmy do wdrażania im takich projektów, gdzie szukają, jak szukają, itd. I tam być widocznym to klucz.

Do góry
#4910165 - 11/09/2011 21:40 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Sylwiaa Offline
a.k.a. "DOMINICCA"

Meldunek: 11/02/2008
Postów: 1525
Skąd: GDAŃSK
Originally Posted By: Conrad

Ja bym się przede wszystkim przyjrzał jak potencjalni klienci wynajdują firmy do wdrażania im takich projektów, gdzie szukają, jak szukają, itd. I tam być widocznym to klucz.


googlują .A Google zbiera nieustanie informacje o Nas na podstawie odwiedzanych stron i tego co wpisujemy w przegladarke. Przetwarza, przetrawia i wypluwa nam na poczcie. A w przyszłości na pewno ten proces będzie jeszcze sprawniej zachodził np jako reklamy podczas przegladania ulubionych stron albo podstawowych takich jak informacje ze świata . Czyli na stronach na które na pewno zajrzymy. A wiec reklama się zindywidualizuje. Każdy bedzie widział inny produkt ale taki którego rzeczywiście szukał i potrzebuje .Nie uciekniemy przed reklamą .

ps. Kiedy pisałam to , to cztery razy wyjebało mnie z sieci. Pewnie google nie spodobało się co pisze grin

Do góry
#4910209 - 11/09/2011 22:01 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Self-Confident Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 20/12/2008
Postów: 2374
Skąd: Sydney
przeciez juz teraz jest reklama w wynikach wyszukiwania, a na stronach adsense. Najgorsze hest to ze kiedys cay TOP 10 czy 20 moze sie skladac tylko z reklam, a wiec nie bedzie miejsca a strony zdobywajace naturalnie linki. No ale, jak ktos nie chce to niech nei korzysta.

Do góry
#4910384 - 11/09/2011 23:21 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Conrad Offline
"I'll slip an extra shrimp on the barbie for you"

Meldunek: 14/11/2000
Postów: 27048
Skąd: Surfers Paradise, QLD
Cały czas nie mogę się zmusić do zainwestowanie w Google'a bo ciągle nie wierzę, że ich wyszukiwarka to jakiś produkt nie do pokonania.

Kiedyś tak było z Altavista, a jednak już ich nie widać. Także Hotbot. Kiedyś IE był niesamowicie dominujący, teraz już nie. A skoro taki Firefox może przejąć taką część rynku, to czy nie może to zrobić np. jakaś nowa wyszukiwarka Mozilli, szczególnie jeśli przyjmą za założenia, że... 1) nie będą przyjmować linków reklamowych -oraz- 2) nie będą zbierać prywatnych danych o użytkownikach. Czy taki projekt nie zrobiłby z Googlem to co Firefox zrobił z IE?

Do góry
#4910537 - 12/09/2011 00:16 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: Conrad]
VooDoo Offline
addict

Meldunek: 07/07/2004
Postów: 560
widze, ze calkiem fajny temat się zrobil - mam nadzieje, ze więcej osób skorzysta na tej naszej 'burzy mozgow' wink


padly tutaj propozycje takie jak pozycjonowanie:

Tutaj akurat na rynku lokalnym udało się mi nieźle wypozycjonować (strony internetowe + nazwa miasta - 2 pozycja, sklepy internetowe + nazwa miasta -1 pozycja). Gorzej z frazami na tworzenie oprogramowania desktopowego. Na pewno będę nadal inwestował w pozycjonowanie - na większą skalę, ale narazie nie mogę powiedzieć, że ta moja pierwsza i druga pozycja przełożyła się na konkretnych klientów.
Do tego miałem na kilka miesięcy wykupione Google AdWords - na pewno znacząco podniosło mi to ruch na stronie oraz zwiększyło zapytania ofertowe. Wpadło też z tego kilku klientów, więc na pewno do AdWordsów wrócę jeszcze.

Cytat:
Z handlowcem to ciężka sprawa ponieważ o ile dobrze rozumiem to jest to produkt, gdzie klient musi znaleźć wykonawcę a nie odwrotnie.


I tak i nie. Jeśli klient wie, że potrzebuje dla siebie np. sklep internetowy, czy jakiś soft 'szyty na miarę', to wiadomo, że to on zaczyna poszukiwania i trzeba mu umożliwić łatwe dotarcie do nas - tutaj faktycznie handlowiec za wiele nie wskóra. Jednak jeśli mam produkt w postaci np. CRMa, czy też oprogramowania do fakturowania lub oprogramowania księgowego, to mając taki gotowy produkt, myślę że handlowiec może się przydać.

Cytat:
Tak więc nasuwa się naturalne pytanie: w jaki sposób ktoś kto potrzebuje takich usług wynajduje oraz wybiera wykonawcę? Czy szuka ogłoszeń w profesjonalnej prasie, a może głównie w internecie googluje?


Zgadzam się, to jest klucz do rozwiązania problemu. Sam nawet w przypadku pozycjonowania zastanawiałem się jaką frazę w google może wpisywać gość, który chce dla swojej firmy np. sklep internetowy? Wiadomo, że fraza 'tworzenie sklepów internetowych' będzie wpisywana również przez osoby, które nie potrzebują sklepu, ale chcą się nauczyć tworzyć sklepy wink
Na duże projekty informatyczne, to wiadomo, że realizowane są przetargi, ale żeby w nich startować i mieć jakieś szanse na powodzenie, to trzeba być troszkę większą firmą i zatrudniać na stałe konkretny zespół pracowników.

Fakt faktem - do tej pory najwięcej zleceń wpadało z polecenia oraz przez znajomości jakie udało się nawiązać - więc sieć kontaktów na pewno jest bardzo ważna. Żeby spotykać ludzi nie tylko z branży, ale dotrzeć też do właścicieli firm i nawiązać z nimi bliższe relacje - ludzie chętniej kupują od osób które znają i ktorym ufają.

Do góry
#4910623 - 12/09/2011 00:50 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Self-Confident Offline
Pooh-Bah

Meldunek: 20/12/2008
Postów: 2374
Skąd: Sydney
Piszesz, że udało Ci sięnieźle wypozycjonować jakieś tam frazy. Powiedz co zrobiłeś, oraz jak mierzyłeś te słowa kluczowe, bo jak wpisywaniem sobie u siebie na kompie w Googlach to piąteczka! Po drugie jakie to frazy + miasto, jakie miasto? Coś a'la Kozie Bobki? Kolejna piąteczka tongue
Moje propozycje: porządne podejscie do pozycjonowania plus proponowalbym zalozenie bloga w domenie, gdzie bedziesz opisywal jakies poczynania odnonie swojej branzy, przydatne info oraz bezplatna pomoc pomoze Ci zbudowac markę. Rownie dobrze mozesz zaczać sie udzielac na innych forach i stronach jako firma.

Do góry
#4910726 - 12/09/2011 01:25 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Sylwiaa Offline
a.k.a. "DOMINICCA"

Meldunek: 11/02/2008
Postów: 1525
Skąd: GDAŃSK
jest jeszcze grupon , gruper grin

Do góry
#4911380 - 12/09/2011 07:21 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: Sylwiaa]
mez Offline
veteran

Meldunek: 05/01/2009
Postów: 1483
Originally Posted By: Sylwiaa
jest jeszcze grupon , gruper grin



wlasnie dostalem oferte z grupona : pozycjonowanie za 199 zl zamiast 1999 zl , lub pozycjonowanie + strona www za 299 zamiast 2999

Do góry
#4911388 - 12/09/2011 12:14 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: mez]
sHybki Offline
Carpal Tunnel

Meldunek: 10/01/2005
Postów: 5322
Skąd: Jaworzno
Originally Posted By: mez


wlasnie dostalem oferte z grupona : pozycjonowanie za 199 zl zamiast 1999 zl , lub pozycjonowanie + strona www za 299 zamiast 2999


takie oferty omijac z daleka oni tu idą na ilość a nie na jakość, a do każdego serwisu trzeba podchodzić indywidualnie bynajmniej sprawdzone wink

Do góry
#4911391 - 12/09/2011 12:52 Re: Pozyskiwanie klientów [Re: VooDoo]
Sylwiaa Offline
a.k.a. "DOMINICCA"

Meldunek: 11/02/2008
Postów: 1525
Skąd: GDAŃSK
ale już chyba lepiej zareklamować się na tym serwisie [ zrobić pare rzeczy pół darmo ] zamiast zatrudniać handlowca. Handlowiec po tygodniu mozolnej roboty, pójdzie na L4 z powodu depresji albo się przeziębi grin

Do góry
Strona 1 z 2 1 2 >

Moderator:  Biszop, rafal08 



Kto jest online
2 zarejestrowanych użytkowników (Lukasz111, Sensei), 3664 gości oraz 8 wyszukiwarek jest obecnie online.
Key: Admin, Global Mod, Mod
Statystyki forum
24772 Użytkowników
97 For i subfor
45050 Tematów
5584475 Postów

Najwięcej online: 4506 @ 14/05/2024 20:07